Wilcza Góra - kraina wygasłych wulkanów

Wilcza Góra
Wilcza Góra, lub Wilkołak  to bazaltowy powulkaniczny szczyt o wysokości 367 m n.p.m. pomiędzy Złotoryją a wsią Wilków, Część Wilczej Góry stanowi utworzony w 1959 rezerwat przyrody o powierzchni 1,69 ha, z bazaltową różą skalną (spękane, łukowato wygięte bazalty w kształcie pięciobocznych słupów) oraz unikalną roślinnością. U podnóża góry znajdują się jaskinie: Wilcza Jama (7 m długości) i Niedźwiedzia Jama (2 m długości).

W XIX w. Wilcza Góra była ulubionym terenem spacerowym dla mieszkańców Złotoryi. Na górze powstały wtedy alejki, punkty widokowe, tor saneczkowy i dwa schroniska. Na poczatku XX w. rozpoczęto eksploatację bazaltu. Początkowo wydobycie prowadzono ręcznie i na niewielką skalę,.  Obecnie na wschodnim zboczu funkcjonuje Kopalnia Bazaltu Wilcza Góra. Bazalt spod Złotoryi posłużył m.in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki, zapory w Solinie, Portu Północnego oraz metra w Warszawie.
 
Jeżeli fotografujesz i masz ciekawe zdjęcia, możesz zamieścić je w naszym serwisie. Chcesz pokazać swoje fotografie innym - skontaktuj się z redakcją e-zlotoryja.net.pl

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedawca- Media Expert
Praca (01.10.2014)
Kierownik salonu
Praca (01.10.2014)
TRALKI BETONOWE z białego cementu
Sprzedaż detaliczna, sprzedaż hurtowa (30.09.2014)
Skup Toyot. Carina Corolla Avensis Picnic Hiace Kupię Toyotę 24h
Motoryzacyjne (27.09.2014)
Pomoc prawna przez telefon
Usługi dla ludności, usługi dla firm (24.09.2014)


 
= ze zdjęciem

Reklama e-zlotoryja.net.pl