Zamek Grodziec

Zamek GrodziecZamek Grodziec usytuowany jest na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu - 389 m n. p. m.  Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. W 1175 r. książę Bolesław Wysoki wystawił tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów Henryka Brodatego drewniano-ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. W XIV i częściowo XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów.

W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Sprowadzeni przez niego mistrzowie murarscy z Wrocławia, Legnicy i Görlitz nadali założeniu obecny układ przestrzenny.

Po śmierci księcia prace kontynuowano z polecenia jego syna, Fryderyka II. W ich efekcie Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Zwieńczenie prac zbiegło się ze ślubem księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. Z tej okazji zorganizowano w zamku przyjęcie i słynny turniej rycerski.

W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ponieważ skala zniszczeń była ogromna i warownia nie miała już większej wartości militarnej, po wojnie zdecydowano o wysadzeniu części obwarowań. W XVII i XVIII stuleciu czyniono próby odbudowy Grodźca, nie zakończyły się one jednak większymi sukcesami. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Na krótko przerwał je okres kampanii napoleońskiej, ale już w latach 30, XIX stulecia zamek stał się celem licznych wypraw turystycznych. Uchodził w owym czasie za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

Gruntowna odbudowa rozpoczęła się w 1900 r., kiedy właścicielem dóbr został baron dr Willibald von Dirksen. Zlecił on opracowanie projektu i nadzór nad pracami najbardziej znanemu i cenionemu wówczas architektowi i konserwatorowi - Bodo Ebhardtowi. W 1908 r., na uroczystym otwarciu gościł tu cesarz Wilhelm II. Później obiekt przekazano Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa na muzeum, restaurację i schronisko turystyczne. W 1945 r. zamek wraz z częścią wyposażenia, spłonął.

PO DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ
Dopiero w 1959 r. na polecenie ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu podjęte zostały pierwsze prace zabezpieczające.
W połowie lat 70' Zamek Grodziec był siedzibą Teatru LABORATORIUM J. Grotowskiego. Tu kręcono seriale „PRZYŁBICE I KAPTURY”, „WIEDŹMINA”, a także filmy „Fanny Hill”, „KWIAT DIABŁA” oraz spektakl „ROMEO I JULIA”. W roku 2004 Telewizja SVT ze Szwecji realizowała w zamku i jego okolicach reality drama „RIKET” („Królestwo”), a w 2005 r. ”Le Royaume” Telewizja TF1 z Francji, ”De saga van Oberon-a” ÉÉN z Belgii i TROS z Holandii, ”Империя” Pierwszy Program Telewizji Rosyjskiej.
Na zamku realizowano także programy telewizyjne m. in. „GROCH I KAPUSTA”, „PARA W POLSKĘ”, „LETNIE SZORTY”, „LABIRYNTY KULTURY”, „ROWER”, „NIE DO WIARY”, „ZIARNO” i „PODRÓŻE KULINARNE ROBERTA MAKŁOWICZA”.

Dzięki temu perełka regionu jaką niewątpliwie jest "Zamek Grodziec" staje się też magnesem na skale międzynarodową przyciągającą na Dolny Śląsk i do Polski turystów z różnych zakątków świata.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Zamku Grodziec, najciekawszego miejsca na Pogórzu Kaczawskim. Tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami. Spotkania z folklorem i kuchnią regionalną. Oto atrakcje, które czekają po przybyciu na zamek. Wspaniałe krajobrazy Karkonoszy, Gór i Pogórza Kaczawskiego widziane z góry zamkowej pozostawią u Państwa niezapomniane wrażenie.

oprac. K. Sikora

źródło: Zamek Grodziec
zobacz także galerię fotografii  Zamek Grodziec - zima 2010


Najnowsze ogłoszenia 
= ze zdjęciem

Reklama e-zlotoryja.net.pl