Przedmioty kultu

Przedmioty kultuOd wczoraj w salach legnickiego Muzeum Miedzi można oglądać wystawę "Przedmioty kultu. Żydowskie rzemiosło artystyczne z miedzi i jej stopów."

Na wystawie prezentowane jest kultowe rzemiosło żydowskie, wykonane z metali kolorowych. Większość przedmiotów tworzących tę unikatową ekspozycję, pochodzi z ponad 20 kolekcji muzealnych.

Zabytki prezentowane na wystawie to obiekty datowane na okres od XVII wieku do lat 30 - tych wieku XX. Typowymi przedmiotami, które funkcjonowały w sferze synagogalnej były m.in.: korona na Torę, tarcza na Pięcioksiąg, jad (wskazówka do czytania Tory), menora oraz naczynia do rytualnego obmycia rąk. Natomiast w przestrzeni domowej używano naczyń związanych z ucztą szabasową i sederową, a także balsaminki, lichtarze, świeczniki i lampki chanukowe, pojemniki na owoc etrogu. Przedmioty te wykorzystywano podczas świąt żydowskich. Co tydzień świętowano szabat a w ciągu roku obchodzono uroczyście Pesach (wiosna), Sukkot (jesień) oraz Chanukę (czas przesilenia zimowego).

Wystawę można oglądać do 26 lutego 2011r.

Najnowsze ogłoszenia

Sprzedawca- Media Expert
Praca (01.10.2014)
Kierownik salonu
Praca (01.10.2014)
TRALKI BETONOWE z białego cementu
Sprzedaż detaliczna, sprzedaż hurtowa (30.09.2014)
Skup Toyot. Carina Corolla Avensis Picnic Hiace Kupię Toyotę 24h
Motoryzacyjne (27.09.2014)
Pomoc prawna przez telefon
Usługi dla ludności, usługi dla firm (24.09.2014)


 
= ze zdjęciem

Reklama e-zlotoryja.net.pl